Katarzyna Jagiellonka ( ur. 1 listopada 1526 w Krakowie, zm. 16 września 1583 w Sztokholmie) - najmłodsza córka króla Polski Zygmunta I Starego i włoskiej księżniczki Mediolanu Bony Sforzy. Jako żona Jana Wazy księżna Finlandii w latach 1562-1583 i królowa Szwecji w latach 1568-1583.
Narodzin Katarzyny nie świętowała nawet sama Bona, która kazała pospiesznie ochrzcić córkę. Jej patronką została Catherine Sforza - wielka intrygantka, ciotka Bony.
Wychowywana była na wawelskim dworze, w otoczeniu dwóch ukochanych sióstr - Anny i Zofii. Wraz z nimi otrzymała dość wysokie wykształcenie jak na owe czasy. Zabrakło im jedynie matczynej miłości. Żyła wraz z siostrami w cieniu najstarszej siostry Jadwigi, którą matka oceniała jako tą najpiękniejszą i najinteligentniejszą, oraz Zygmunta Augusta, następcy tronu.
Królewna nie wyróżniała się na dworze rodziców. Zazwyczaj stanowiła z siostrami tzw. orszak przyboczny swojej matki, pojawiały się u boku Bony przy oficjalnych okazjach.
W 1548 roku umarł Zygmunt Stary, Katarzyna przeprowadza się wraz z siostrami i matką na Mazowsze. Tą decyzje spowodował konflikt, który się nasilił gdy Jagiellończyk potajemnie ożenił się z Barbarą Radziwiłłówną pomimo sprzeciwu matki.
Lata mijały, a Jagiellonka nadal nie miała męża. Życie poza dworem królewskim utrudniało znalezienie odpowiedniego męża dla Katarzyny. Wiadomo jest, że pałała ona wielką sympatią do swojej bratowej, imienniczki Katarzyny Habsburżanki. Zakochała się z wzajemnością w jej bracie Ferdynandzie. Jednak Bona sceptycznie do kolejnych Habsburgów w swojej rodzinie nie zgodziła się na małżeństwo.
Ostatecznie Katarzyna 4 października 1562 poślubiła o 11 lat młodszego od siebie Jana Wazę, przyrodniego brata panującego ówcześnie króla Szwecji.
Wraz z małżonkiem wprowadziła się do zamku w Turku. To właśnie dzięki Katarzynie tamtejsze komnaty ozdobiły arrasy, dywany, meble, srebrne nakrycia stołu, które wniosło w dworze królewny polskiej więcej luksusu i przede wszystkim piękna. Dobry gust przyszła królowa musiała odziedziczyć po swoich rodzicach. Bona Sforza, która przywiozła wraz ze sobą z Włoch zachodnią kulturę i Zygmunt I, sprawujący mecenat nad artystami i kolekcjoner sztuki. Katarzyna wraz ze starszym rodzeństwem została wychowana w duchu włoskiego renesansu.
Od zewnątrz zamek przypominał (i przypomina nadal) typowy średniowieczny klasztor. Dlatego też Katarzyna przywiozła, ze sobą z Polski świtę, w tym księży. Warto zwrócić na to, że Jagiellonka pozostała przy swej religii, mimo że w Szwecji rozpowszechnił się ewangelizm.
Po roku sielanki i beztroskiego dworskiego życia, w 1563 roku Jan został oskarżony o zdradę Szwecji. Jego brat, król szwedzki Eryk XIV obawiał się, że Jan poprzez małżeństwo z polską księżniczką zacznie spiskować z Rzeczpospolitą.
Jan Waza został uwięziony na zamku Gripsholm. Rzadko się o tym wspomina, ale Katarzyna nie opuściła swojego męża i razem z nim zostali uwięzieni w zamczysku na cztery lata
.
W między czasie parze urodziła się córka, Izabella (imię po swojej prababce, Izabeli Aragońskiej). Dziewczynka jednak umiera w 1564 roku, mając niespełna dwa lata. W tym samym roku na świat, w więzieniu, przychodzi Zygmunt, przyszły król Polski i Szwecji. To właśnie on przeniesie stolicę Polski z Krakowa do Warszawy i to jego kolumna będzie stała na Placu Zamkowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz