niedziela, 29 stycznia 2017

Lew Lechistanu

Jan III Sobieski



Jan III Sobieski herbu Janina (ur. 17 sierpnia 1629 Olesku, zm. 17 czerwca 1696 w Wilanowie) – król Polski od 1674, hetman wielki koronny od 1668, hetman polny koronny od 1666. Był synem Jakuba Sobieskiego (czterokrotny marszałek sejmu) i Zofii Teofili Daniłowiczównej.






 Król Jan III Sobieski zapamiętany jako ten, który "wypchnął" Turków z chrześcijańskiej Europy. On sam często chwalił się o wyczynach swoich przodków m.in jego pradziadek Stanisław Żółkiewski bardzo przysłużył się naszej ojczyźnie. W okresie młodzieńczym razem z ukochanym bratem Markiem zaczął podróżować po Europie wedle wskazówek ojca.  Jakub Sobieski polecał zdobycie przez synów gruntownej znajomości kilku języków w tym tureckiego. 3 czerwca 1652 r. został ścięty Marek Sobieski z większością polskich jeńców podczas bitwy pod Batohem. 

 W 1655 Jan Sobieski, na zabawie dworskiej przy okazji sejmu warszawskiego, poznał i pokochał Marię Kazimierę d’Arquien de la Grange, dwórkę królowej Ludwiki Marii Gonzagi. Pomimo iż królowa wiedziała o miłości łączącej obiecującego wojskowego i francuskiej szlachcianki postanowiła, że Maria poślubi o wiele  bogatszego Jana "Sobiepana" Zamoyskiego. Zapewne zadecydowała o tej decyzji postawa Zamoyskiego, który od samego początku wspierał ojczyznę podczas potopu. 
 7 kwietnia 1665 zmarł mąż Marysieńki i już 14 maja tego samego roku zakochani wzięli tajny ślub, a 5 lipca oficjalny.  Znane są dobrze korespondencje zakochanych, których jest setki.

Królowa Maria Kazimiera
 W 1668 roku abdykował król Jan Kazimierz, a na jego miejsce stanął  Michał Korybut Wiśniowiecki. Sobieski stał się wówczas jego prawą ręką, co przybliżyło go do obrania na króla w 1673 roku po śmierci Wiśniowieckiego. Od razu po koronacji zlecił dozbrajać wojsko i przygotowywać się do wojny. 
 W 1672 roku Turcy zerwali obowiązujący pokój, a w 1683 roku rozegrała się bitwa pod Wiedniem. Mimo przewagi ze strony Imperium Osmańskiego, udało się wybronić Wiedeń, dzięki polskiej husarii, która przybyła w porę. Przez Turków nazywany był Lwem Lechistanu (Lechistan - Polska).
''Bitwa pod Wiedniem" według Jana Matejki


Potomstwo Jana Sobieskiego z Marysieńką:


Jakub Ludwik - król starał się o koronę dla niego po swojej śmierci
Teresa Teofila
Adelajda Ludwika
Maria Teresa
Teresa Kunegunda
Aleksander Benedykt
Konstanty Władysław
Jan




Jan III Sobieski w otoczeniu rodziny


 Król zmarł w Wilanowie 17 czerwca 1696 r. przeżywszy 67 lat. Razem ze zmarłą w 1716 roku. w Blois żoną spoczywają na Wawelu.


Do zobaczenia w następnym wpisie!

Poprzedni wpis o Jadwidze Andegaweńskiej: Heres Polonie






































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz