Maria Leszczyńska
Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska herbu Wieniawa (ur. 23 czerwca 1703 w Trzebnicy, zm. 24 czerwca 1768 w Wersalu) – królewna polska, królowa Francji w latach 1725-1768 jako żona Ludwika XV. Młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej.
Maria Leszczyńska była ostatnią królową Francji, którą Francuzi szczerze opłakiwali, bo następną, jej synową Marię Antoninę Habsburg, zgilotynowali.
Królewna jako sześcioletnia dziewczynka została wygnana wraz z rodziną z Polski, po pięcioletnich rządach ojca w kraju.
Anna z Opalińskich, matka królowej Marii |
Stanisław Leszczyński |
Królewna o tym, że zostanie królową dowiedziała się w wieku 21 lat w 1725 roku. Pośród setek kandydatek najodpowiedniejszą była właśnie Maria. Burbonowie szukając żony dla króla Ludwika XV starali się o to aby nie upolityczniać małżeństwa,a tym samym nie popierać danego państwa. Córka obalonego króla była idealna.
Ludwik XV |
Została koronowana na królową Francji 25 listopada 1725 roku. Francuzi byli tym zdziwieni, gdyż monarcha nie miał na tym małżeństwie żadnych zysków. Dworzanie stwierdzili jakiś czas później, że małżonkowie do siebie nie pasują i związek nie przetrwa zbyt długo. Król był strasznie oziębły, a królowa niezbyt piękna.
Dość mocną pozycje na dworze Maria zawdzięczała swej płodności. W ciągu dziesięciu lat, od 1727 r., urodziła osiem córek i dwóch synów. Gdy po narodzinach trzech córek na świat przyszedł upragniony syn, Francja uczciła to fajerwerkami, a Ludwik podarował żonie skrzynię z przyborami do picia herbaty oraz czekolady. Była gorliwą katoliczką, jej dzieci także zostały wychowane zgodnie z wiarą katolicką.
Królowa Maria Leszczyńska i jej syn, delfin Ludwik Ferdynand
Jednak król zaczął się nudzić w związku z biedną polską królewną. Zaczął spotykać się z licznymi kobietami. Królowa wiedziała o tym, jednak nie chciała się sprzeciwiać mężowi. Z czasem jego metrasy zaczęły mieć większą pozycje niż sama Maria.
Jej kulturalnym wkładem w życie dworu wersalskiego była organizacja co tydzień koncertów polskich chórów. W kulturze kulinarnej Francji pozostawiła szarlotkę nazwaną na jej cześć, á la Lesiki. Ponadto miała okazje spotkać młodego Mozarta i jego siostrę, Marię Annę.
Jej syn, Ludwik Ferdynand poślubił Marię Józefę Wettyn córkę rywala ojca Marii o koronę polską. Początkowo fakt ten irytował obie panie i dochodziło między nimi do spięć, ale później okazało się, że Maria Józefa bardzo ceni i szanuje ojca królowej. Kilkoro wnuków Marii otrzymało nawet imię po swoim pradziadku.
Maria zmarła w 1768, sześć lat przed swoim mężem. Została pochowana w bazylice Saint-Denis pod Paryżem. Dzieci, wnuczęta jak i poddani szczerze opłakiwali swoją królową, babcię i matkę.
Do zobaczenia!
Poprzedni wpis: Lew Lechistanu
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz