niedziela, 5 lutego 2017

Matka Habsburgów

Cymbarka mazowiecka 

Portret arcyksiężnej Cymbarki mazowieckiej, obraz Antoni Boys z ok. 1580r.



 Cymbarka, zwana też Cecylią (ur. między 1393 a 1395, zm. 28 września 1429 w Türnitz) – księżniczka mazowiecka z dynastii Piastów. Była drugą córką Siemowita IV i Aleksandry, siostry króla Polski Władysława II Jagiełły




25 stycznia 1412 w Krakowie poślubiła księcia austriackiego Ernesta, zwanego Żelaznym. Był on bratem niedoszłego męża królowej Jadwigi Andegaweńskiej Wilhelma. 


Małżeństwo to było pomysłem Jagiełły i miało wzmocnić sojusz z Habsburgami, wymierzony przeciw Zygmuntowi Luksemburskiemu. Podczas trwającego około 17 lat małżeństwa Cymbarka urodziła 9 dzieci, w tym 21 września 1415 roku Fryderyka, późniejszego cesarza rzymskiego.

W 1425, dzięki wstawiennictwu Piastówny jej najmłodszy brat Aleksander stał się biskupem trydenckim, mimo niskiego wykształcenia jak na księcia. Świadczy to o nie małej pozycji Polki. Aleksander zaczął wówczas sprowadzać do Trydentu Polaków, co nie spodobało się tamtejszej ludności.  Była bardzo piękną i silną kobietą z krwi i kości, podobno rękoma gniotła orzechy i łamała podkowy.

Książę Ernest Żelazny ratuje księżniczkę Cymbarkę, obraz Franza Geylinga

Zdaniem Otto Habsburga (syn ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga) to właśnie od Cymbarki pochodzi dziedziczone przez pokolenia zniekształcenie dolnej wargi, tzw. warga habsburska. Jednak Piastówna była zdrową kobietą, a wada pojawiała się u Habsburgów już dużo wcześniej, m.in u Rudolfa IV, który był wujem męża Cymbarki. Cecha charakterystyczna dla tej dynastii wzięła się zapewne od ożenków wewnątrzrodzinnych, praktykowanych z resztą przez wieki. 


Cymbarka zmarła w wieku około 35 lat, 28 września 1429Türnitz podczas pielgrzymki do Mariazell. Przeżyła swojego męża o 5 lat. Pochowano ją w klasztorze w Lilienfeld, jednak trumna złożona w sarkofagu jest dziś pusta. Nie wiadomo co się stało ze szczątkami mazowieckiej księżniczki. Niezwykle piękny jest za to jej posąg, ustawiony przy grobowcu cesarza Maksymiliana I (jej wnuka) w kaplicy pałacowej w Innsbrucku. Sarkofag otacza 28 odlanych w brązie postaci, którymi cesarz wzorował się w swoim życiu. Najbliżej znajduje się posąg Cymbarki.
Zdjęcie z kaplicy w Insbrucku ze strony: Polskie Dzieje


Ostatni wpis: Zapomniana Polka






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz