Cymbarka mazowiecka
Portret arcyksiężnej Cymbarki mazowieckiej, obraz Antoni Boys z ok. 1580r. |
Cymbarka, zwana też Cecylią (ur. między 1393 a 1395, zm. 28 września 1429 w Türnitz) – księżniczka mazowiecka z dynastii Piastów. Była drugą córką Siemowita IV i Aleksandry, siostry króla Polski Władysława II Jagiełły.
25 stycznia 1412 w Krakowie poślubiła księcia austriackiego Ernesta, zwanego Żelaznym. Był on bratem niedoszłego męża królowej Jadwigi Andegaweńskiej Wilhelma.
Małżeństwo to było pomysłem Jagiełły i miało wzmocnić sojusz z Habsburgami, wymierzony przeciw Zygmuntowi Luksemburskiemu. Podczas trwającego około 17 lat małżeństwa Cymbarka urodziła 9 dzieci, w tym 21 września 1415 roku Fryderyka, późniejszego cesarza rzymskiego.
W 1425, dzięki wstawiennictwu Piastówny jej najmłodszy brat Aleksander stał się biskupem trydenckim, mimo niskiego wykształcenia jak na księcia. Świadczy to o nie małej pozycji Polki. Aleksander zaczął wówczas sprowadzać do Trydentu Polaków, co nie spodobało się tamtejszej ludności. Była bardzo piękną i silną kobietą z krwi i kości, podobno rękoma gniotła orzechy i łamała podkowy.
Książę Ernest Żelazny ratuje księżniczkę Cymbarkę, obraz Franza Geylinga |
Zdaniem Otto Habsburga (syn ostatniego cesarza Austrii, Karola Habsburga) to właśnie od Cymbarki pochodzi dziedziczone przez pokolenia zniekształcenie dolnej wargi, tzw. warga habsburska. Jednak Piastówna była zdrową kobietą, a wada pojawiała się u Habsburgów już dużo wcześniej, m.in u Rudolfa IV, który był wujem męża Cymbarki. Cecha charakterystyczna dla tej dynastii wzięła się zapewne od ożenków wewnątrzrodzinnych, praktykowanych z resztą przez wieki.
Cymbarka zmarła w wieku około 35 lat, 28 września 1429 w Türnitz podczas pielgrzymki do Mariazell. Przeżyła swojego męża o 5 lat. Pochowano ją w klasztorze w Lilienfeld, jednak trumna złożona w sarkofagu jest dziś pusta. Nie wiadomo co się stało ze szczątkami mazowieckiej księżniczki. Niezwykle piękny jest za to jej posąg, ustawiony przy grobowcu cesarza Maksymiliana I (jej wnuka) w kaplicy pałacowej w Innsbrucku. Sarkofag otacza 28 odlanych w brązie postaci, którymi cesarz wzorował się w swoim życiu. Najbliżej znajduje się posąg Cymbarki.
Zdjęcie z kaplicy w Insbrucku ze strony: Polskie Dzieje |
Ostatni wpis: Zapomniana Polka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz